Napaść na tle seksualnym i gwałtZe względu na ogromną przewagę kobiet jako ofiar przemocy seksualnej wpisy w kategorii „przemoc” będą kierowane przede wszystkim do nich.Co to jest napaść na tle seksualnym?

Napaść na tle seksualnym to każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym, które sprawia, że osoba napadnięta czuje się niekomfortowo, jest przestraszona lub zagrożona. Może mieć miejsce, gdy osoba jest zmuszana, podstępnie nakłaniana lub przymuszana do zachowań seksualnych, na które nie wyraziła zgody. Napaść seksualna obejmuje niechciane lub nieodpowiednie dotykanie lub całowanie ciała, uprawianie seksu z kimś bez jego zgody oraz gwałt. Może to również obejmować narażanie innej osoby na zachowania seksualne bez jej zgody, takie jak masturbowanie się przed nią lub zmuszanie jej do oglądania pornografii.

Gwałt zazwyczaj odnosi się do penetracji genitaliów, odbytu lub ust - bez zgody - przez penisa, przedmiot lub inną część ciała. Jednakże pod względem prawnym gwałt jest często różnie definiowany, dlatego używam terminu "napaść na tle seksualnym".

Gdy w sprawę zaangażowane jest dziecko, napaść seksualna jest zwykle określana jako seksualne wykorzystanie dziecka.

Każdy - niezależnie od wieku i płci - może doświadczyć napaści na tle seksualnym, a większość ofiar zna osobę, która je napastuje. Może to być współmałżonek, partner, krewny, członek rodziny lub opiekun.

Napaść na tle seksualnym jest przestępstwem i poważnym problemem zdrowotnym i społecznym.

Skutki mogą być rozległe i długotrwałe. Ofiary napaści seksualnej mogą doświadczyć obrażeń fizycznych, długotrwałych problemów ze zdrowiem psychicznym oraz trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak jedzenie i spanie.


Co to jest zgoda?

Zgodę na zachowanie seksualne - co oznacza, że zgadzasz się na nie - możesz wyrazić tylko wtedy, gdy nie jesteś zastraszana i jesteś świadoma tego, co się dzieje. Na przykład, ktoś nie może wyrazić zgody, jeśli druga osoba grozi mu w jakikolwiek sposób lub jeśli ktoś nie jest w stanie zrozumieć natury zachowania.

Wszystkie kraje mają prawa, które określają "wiek przyzwolenia". Osoby poniżej tego wieku nie mogą zgodnie z prawem wyrazić zgody.

Ty lub twój partner seksualny możecie w każdej chwili zdecydować, że nie zgadzacie się na kontynuowanie zachowań seksualnych - nawet jeśli już je rozpoczęliście. Jeśli tak się stanie, oboje musicie natychmiast przestać.

Seks jest częścią relacji opartej na szacunku i zaufaniu, a partner nie może wywierać na ciebie presji w kwestii zachowań seksualnych. Nie musisz pozostawać z kimś, kto zmusza cię do robienia czegoś, czego nie chcesz.


Co powinnam zrobić po napaści na tle seksualnym?

Jeśli zostałaś zgwałcona lub napastowana seksualnie, powinnaś udać się, jeśli to możliwe, w miejsce, w którym czujesz się bezpiecznie. Może to być posterunek policji, szpital lub dom bliskiego przyjaciela czy członka rodziny.

Możesz chcieć powiedzieć o napaści komuś, komu ufasz, np. przyjacielowi lub członkowi rodziny, telefonowi zaufania dla ofiar przemocy seksualnej lub pracownikowi służby zdrowia. Nie czuj się zawstydzona ani winna. Napaść na tle seksualnym nigdy nie jest winą ani odpowiedzialnością ofiary lub osoby, która to przeżyła.

Jeśli porozmawiasz z kimś z organizacji lub z telefonu zaufania, udzieli Ci on wsparcia i porady. Nie musisz podawać swojego imienia i nazwiska, jeśli wolisz tego nie robić.

Staraj się nie myć ani nie prać swoich ubrań, dopóki nie podejmiesz decyzji, czy zgłosić napaść na policję. Ubranie i skóra mogą zawierać ważne dowody, które mogą pomóc podczas dochodzenia policyjnego. Niepraną odzież z czasu napaści, przechowuj w papierowej torbie.

Jeśli możesz, zwróć się o pomoc medyczną do szpitala lub centrum pomocowego zajmującego się przemocą seksualną. Personel zapewni ci odpowiednią opiekę medyczną, a niektóre ośrodki mogą zapewnić usługi doradcze.


Jak mogę zgłosić napaść na tle seksualnym?

Tylko Ty możesz zdecydować czy zgłosić napaść na tle seksualnym na policję czy do instytucji pomocowej, takiej jak telefon zaufania. Można to zrobić w dowolnym momencie - natychmiast po zdarzeniu lub kilka dni, tygodni, a nawet lat później.

Pamiętaj, że jeśli zgłosisz przestępstwo natychmiast, policja ma większe szanse na zebranie dowodów.

Jeśli zgłosisz napaść później, niektóre dowody fizyczne mogą zostać utracone. Twoje ubranie może być potrzebne jako dowód, więc jeśli idziesz na posterunek policji, do szpitala lub ośrodka pomocowego, weź inne ubranie, w które możesz się przebrać.


Jak gromadzone są dowody rzeczowe?

Jeśli zostałaś zgwałcona lub napastowana seksualnie, w celu zebrania dowodów lekarz może pobrać próbki śliny, moczu, krwi i włosów łonowych. Może pobrać wymazy z twoich ust, odbytu i genitaliów. Wymazy mogą być pobrane z każdego miejsca, w którym sprawca Cię dotykał.

Najlepiej jest, jeśli dowody rzeczowe zostaną zebrane jak najszybciej po napaści.


Jaka pomoc medyczna może być potrzebna po napaści na tle seksualnym?

Nawet jeśli nie zdecydowałaś się jeszcze zgłosić tego na policję, po napaści na tle seksualnym lub gwałcie powinnaś poszukać pomocy medycznej. Możesz mieć urazy, które wymagają leczenia. Dobrze jest też zasięgnąć porady na temat infekcji przenoszonych drogą płciową.

Możesz udać się do:

  • szpitalnego oddziału ratunkowego;

  • przychodni lekarskiej; lub

  • kliniki zdrowia seksualnego

Lekarze i pielęgniarki zajmą się Twoimi potrzebami medycznymi w sposób poufny i, jeśli jesteś dorosła, nie powiadomią policji bez Twojej zgody. W przypadku dziecka, osoby wykonujące niektóre zawody, takie jak lekarze i pielęgniarki, mają obowiązek zgłaszania przypadków wykorzystywania dzieci.

Jeśli myślisz, że możesz zgłosić napaść na tle seksualnym na policję, powinnaś powiedzieć o tym lekarzowi lub pielęgniarce, aby mogli zorganizować pobranie wymazu jako dowodu. Możesz zlecić pobranie wymazów, a mimo to zdecydować się nie zgłaszać sprawy na policję.

Może być również konieczne omówienie z lekarzem lub pielęgniarką możliwości zajścia w ciążę. W niektórych sytuacjach może być wskazane zażycie pigułki "rano po", aby zmniejszyć ryzyko niechcianej ciąży.


Infekcje przenoszone drogą płciową.

Nawet jeśli nie masz żadnych objawów, najlepiej jest się przebadać pod kątem infekcji przenoszonych drogą płciową, ponieważ większość z nich nie daje żadnych oznak ani objawów. Lekarz może skierować Cię do poradni w celu wykonania dalszych badań.

Możesz zdecydować się na wykonanie testu na HIV. Jeśli się na to zdecydujesz, otrzymasz poradę przed testem, aby upewnić się, że w pełni rozumiesz, dlaczego test jest wykonywany, ryzyko i korzyści oraz możliwe rezultaty wyników.

SPRAWDŹ SWOJE SYMPTOMY - skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź swoje symptomy zdrowia seksualnego i dowiedz się, czy powinnaś szukać pomocy medycznej.


Jak mogę się czuć po napaści na tle seksualnym?

Bycie zgwałconym lub napastowanym seksualnie jest niezwykle przygnębiającym doświadczeniem. Każdy reaguje inaczej, a Twoje uczucia mogą się zmieniać z upływem czasu, a nawet z dnia na dzień.

Normalne jest, że przechodzisz przez szereg emocji, w tym:

· szok i zaprzeczenie

· nieumiejętność mówienia o napaści

· niepokój, strach lub niemożność zrelaksowania się

· depresja lub wahania nastroju

· poczucie winy, wstyd lub obawa, że zostanie się osądzonym

· poczucie izolacji

· koszmary senne i retrospekcje

· utrata pewności siebie, poczucia własnej wartości i zaufania do innych.

Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli jesteś ofiarą napaści seksualnej lub gwałtu, to nie była to Twoja wina.

Możesz czuć, że potrzebujesz z kimś porozmawiać, np. z bliskim przyjacielem, członkiem rodziny, doradcą lub grupą wsparcia. Szpitale, policja, lekarz pierwszego kontaktu i inni pracownicy służby zdrowia powinni być w stanie podać Ci numery kontaktowe do organizacji wsparcia w Twojej okolicy.

Jeśli odczuwasz lęk lub objawy depresji, powinnaś zgłosić się do lekarza, który może zaoferować Ci wsparcie, poradę i leczenie. Może on również skierować Cię do specjalisty ds. zdrowia psychicznego.

Możesz szukać pomocy w dowolnym momencie po napaści, w tym w ciągu następnych dni, miesięcy lub lat. Nie ma "limitu czasowego" na uzyskanie pomocy w przypadku napaści na tle seksualnym.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie