Pigułka "dzień po" (pigułka antykoncepcji awaryjnej)


Sytuacja w naszym kraju zmusza mnie do podjęcia pewnych działań edukacyjnych. Czy wiecie, że w Unii Europejskiej tylko w Polsce i na Węgrzech tabletka "dzień po" jest wydawana w aptece na podstawie recepty? Jeśli pomyślimy o całej Europie, to dodajmy jeszcze Rosję. W pozostałych krajach europejskich jest uważana za na tyle bezpieczną, że można ją kupić w aptece bez recepty.
Co to jest pigułka "rano po"?

Pigułka "rano po" jest rodzajem antykoncepcji awaryjnej, którą można zastosować w ciągu kilku dni po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Zazwyczaj jest ona skuteczna, ale nie zawsze. Nie powinna być stosowana jako regularna antykoncepcja.

Pigułkę antykoncepcji awaryjnej przyjmuje się wkrótce po stosunku, aby zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę.

Nazwa jest myląca - pigułkę „dzień po” można zażyć do 3 lub do 5 dni po stosunku, w zależności od rodzaju pigułki.

Dawniej nazywano ją "pigułką rano po", ale można ją zażyć do 3 lub do 5 dni po stosunku, w zależności od rodzaju pigułki. Jednak im wcześniej zostanie ona zażyta po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia, tym skuteczniejsza jest jej skuteczność.


Jak działa pigułka "rano po"?

Pigułka "dzień po" działa poprzez zatrzymanie lub opóźnienie uwalniania komórki jajowej przez jajnik. Opisywany jest również mechanizm powstrzymywania plemników przed dotarciem do jajeczka, które zostało już uwolnione.

Jeśli plemniki zdążyły już zapłodnić jajeczko, jest już za późno i pigułka nie zadziała.

Pigułka "dzień po" służy wyłącznie do antykoncepcji awaryjnej. Nie chroni ona przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową!.Kiedy mogę stosować tabletkę "dzień po"?

Pigułkę "dzień po" można zastosować, jeżeli:

 • uprawiałaś seks bez zabezpieczenia

 • pominięto jedną lub więcej zwykle stosowanych tabletek antykoncepcyjnych

 • wymiotowałaś, miałaś biegunkę lub przyjmowałaś antybiotyki, które mogą uniemożliwić działanie zwykle stosowanych tabletek antykoncepcyjnych

 • prezerwatywa pękła podczas stosunku

 • byłaś napastowana seksualnie


Gdzie mogę się udać po pigułkę "dzień po"?

Antykoncepcję awaryjną w naszym kraju (w EU też na Węgrzech) można otrzymać tylko na podstawie recepty w aptece. Zatem konieczny jest szybki kontakt z lekarzem, a następnie wyjście do apteki po lek.


Jakie są rodzaje pigułek "dzień po"? Czy istnieje jakaś alternatywa?

W Polsce dostępne są dwa preparaty antykoncepcji awaryjnej.

 • Escapelle to jednodawkowa tabletka antykoncepcyjna zawierająca lewonorgestrel, którą można stosować do 3 dni (72 godzin) po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Jest ona dostępna w aptekach na podstawie recepty. Przed zażyciem należy przeczytać ulotkę. Nie należy przyjmować Escapelle, jeśli pacjentka jest w ciąży, odbyła stosunek płciowy bez zabezpieczenia więcej niż 72 godziny wcześniej w tym samym cyklu miesiączkowym, wystąpiło krwawienie z pochwy o nieokreślonej przyczynie, ma raka piersi lub jest uczulona na którykolwiek składnik leku. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży, przyjmuje jakiekolwiek inne leki, ma wysokie ciśnienie krwi lub jeśli choruje na cukrzycę, choroby serca, raka piersi, ciężką chorobę wątroby lub przebyła udar mózgu. Należy zgłosić się do lekarza po upływie 3 tygodni od zażycia tabletki, zwłaszcza jeśli do tego czasu nie wystąpiła miesiączka.

 • Ellaone to pojedyncza dawka octanu uliprystalu, która może być stosowana do 5 dni (120 godzin) po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Jest dostępna w aptekach na podstawie recepty. Nie należy przyjmować Ellaone, jeśli pacjentka uważa, że może być w ciąży lub jeśli jest uczulona na octan uliprystalu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjentka ma ciężką astmę lub chorobę wątroby, jeśli karmi piersią lub jeśli przyjmuje jakiekolwiek inne leki, ponieważ mogą one powodować, że tabletka będzie mniej skuteczna.


Jeśli pacjentka nie może przyjmować żadnej z tych tabletek, istnieje alternatywa. W ciągu 5 dni od niezabezpieczonego stosunku płciowego wykwalifikowany lekarz może założyć miedzianą wkładkę wewnątrzmaciczną (IUD). Wkładka wewnątrzmaciczna jest również skuteczną formą antykoncepcji długoterminowej.


Jak skuteczna jest pigułka "dzień po"?

Antykoncepcja awaryjna nie jest w stanie zapobiec każdej ciąży.

Jeśli tabletka Escapelle zostanie zażyta w ciągu 3 dni od stosunku, prawdopodobnie będzie skuteczna. Na każde 100 spodziewanych ciąż, dzięki tej pigułce można uniknąć od 80 do 90. Im wcześniej ją zażyjesz, tym większa szansa, że zadziała.

Jeśli tabletka Ellaone zostanie zażyta w ciągu 5 dni po stosunku płciowym, jest bardzo prawdopodobne, że będzie skuteczna. Na każde 100 spodziewanych ciąż, 98 będzie można uniknąć dzięki tej pigułce. Również w tym przypadku im wcześniej ją zażyjesz, tym większa szansa, że zadziała.


Czy pigułka "dzień po" jest bezpieczna?

Zarówno pigułki Escapelle jak i Ellaone są uważane za bezpieczne i nie powodują poważnych lub długotrwałych powikłań. Jednak wiele kobiet zauważa problemy wkrótce po zażyciu obu pigułek. Należą do nich:

 • mdłości

 • bolesność piersi

 • ból głowy

 • ból brzucha

 • zawroty głowy

Przyjmowanie pigułki "dzień po" może zakłócić cykl miesiączkowy, ale jest to nieprzewidywalne. Następna miesiączka może wystąpić wcześnie, w terminie lub późno.


Czy po zażyciu tabletki "dzień po" konieczna jest dalsza obserwacja?

Tak. Jeśli zażyłaś tabletkę "dzień po", warto umówić się na rozmowę z lekarzem lub udać się do poradni zdrowia seksualnego lub planowania rodziny.

Mogą oni pomóc w zakresie:

 • potrzeb antykoncepcyjnych bezpośrednio po zażyciu tabletek "rano po".

 • pomogą wykonać test ciążowy, aby sprawdzić, czy tabletka "dzień po" była skuteczna

 • pomogą wykonać badania przesiewowego w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową

 • zaplanowania antykoncepcji długoterminowej

24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie